|
|
Paukštininkystė
Probiotikų naudojimas paukščių sveikatinimui
| Pastaruoju metu literatūroje galima rasti daug įvairių atsiliepimų, susijusių su probiotikų ar mikrobinių maisto papildų naudojimu, t.y., naudingų mikroorganizmų kultūrų įvedimu į mitybą bei geriamąjį vandenį, produkcijos efektyvumo didinimui ir produktų kokybės gerinimui. Anjum ir kt. eksperimentais (2006) parodė didelį broilerių svorio prieaugį jau po penkių savaičių.
Probiotikas buvo įvestas į pašarą trimis skirtingais būdais:
1. 1ml/1 L BioLivestock į geriamąjį vandenį;
2. 1ml/1 Kg BioLivestock į biopašarą;
3. Kartu 1ml/1 L į geriamąjį vandenį ir 1 ml/1 kg į pašarą.
Po penkių probiotiko naudojimo savaičių vidutinis kūno masės padidėjimas kontrolinėje tiriamojoje grupėje, probiotinio tirpalo, biopašaro, ir probiotinio tirpalo + biopašaro grupėse buvo atitinkamai: 864, 1,217, 1,207, 1,361 gramai, (Anjum ir kt., 2006). Kitą studiją, tikrinant probiotikų, kaip alternatyvos antibiotikams efektyvumą, atliko Safaloah ir Smith 1999 m. Broileriai, kurių pašaro 1 kg buvo 1 ml probiotikų, sumaišytų su antibiotikais, turėjo didžiausią svorio prieaugį lyginant su tais, kuriems nebuvo duodama jokių probiotikų ar antibiotikų. Netgi tie broileriai, kurie gavo probiotikų be antibiotikų, turėjo didelį svorio prieaugį. Būdami 42 dienų amžiaus, tiriamieji broileriai priaugo 2065,99 gramus, o tie broileriai, kuriems buvo į 1 kg pašaro dedama 1 ml probiotikų ir neduodama antibiotikų, priaugo 2091,70 gr. Taip pat, buvo užfiksuotas cholesterolio sumažėjimas (Safaloah ir Smith, 1999), fiksuojami ženklūs pozityvūs pokyčiai, gerinant pašarų bionaudingumą, sureguliuojant virškinimo mikroorganizmų veiklą, stiprinant imunitetą, kai įvedami probiotiniai mikroorganizmai, nors detalus probiotikų veikimo mechanizmas nebuvo nustatytas šiuose tyrimuose (Safaloah ir Smith, 1999).
Probiotikų naudojimas paukščių auginimui rekomendacijos
Viena iš plačiausiai paplitusių probiotikų kompozicijų, skirtų gyvūnų, tame tarpe ir paukščių (kalakutų, vištų, ančių ir t.t.) sveikatinimui, yra SCD Bio Livestock.
Preparatas naudojamas paukščių sveikatinimui. Jis yra sugirdomas, įvedant jį į geriamąjį vandenį, praskiedžiant santykiu 1:500, t.y. 1 litrui 500 litrai vandens (nechloruoto). Pageidautina kad vandens temperatūra būtų 20 – 30 laipsnių C, o nepageidautina kad būtų mažiau nei 10 laipsnių C.
Viščiukams, kalakučiukams iki 3 dienų probiotikų reikėtų duoti sekančiu santykiu 1:1000.
Į pašarus probiotikai įvedami sekančiu santykiu: 0,2 - 0,5 l probiotikų kompozicijos 1000 kg. pašaro.
Probiotikai masiškai naudojami JAV, Japonijos bei Pietų Korėjos paukštynuose. P.Korėjos paukštyne, kur buvo atliekamas probiotikų efektyvumo vertinimas, probiotikai buvo pridėti į pašarus ir į vandenį, siekiant padidinti natūralų azoto įsisavinimą paukščių organizmuose ir padidinti išmatų fermentacijos procesus, kurie sumažina amoniako susidarymą. Palyginamieji rezultatai apie amoniako koncentracijos (kvapo) sumažinimą, panaudojus probiotikus, pateikiami 1 lentelėje.
1 lentelė. Amoniako koncentracija paukštyno ore, ppm
|
| Probiotikais apdorojus paukščių pakratus 10-15 kartų sumažėjo amoniako išsiskyrimas, dėl amoniakinio azoto perėjimo į nitratinį azotą, tuo pačiu pagerėja ir gaunamų trąšų kokybė.
Probiotikų panaudojimas paukštynų aplinkos kokybės gerinimui
Probiotikai gali padėti sprendžiant paukštynų aplinkos kokybės problemas. Žinoma, kad paukštynuose susidaro nemalonūs kvapai bei didelės amoniako koncentracijos. Tiek nemalonūs kvapai, tiek amoniakas išsiskiria iš paukščių mėšlo bei pakrato, veikiant natūraliai patogeninei mikroflorai tame tarpe ir sierą redukuojantiems mikroorganizmams. Jau 25 ppm amoniako koncentracija ore yra pavojinga paukščių sveikatai, turi didelį poveikį paukščių plunksnoms. Tokios koncentracijos amoniako išlakos yra pavojingos ir žmonių sveikatai, o nemalonūs kvapai sukelia diskomfortą paukštynų darbuotojams ir aplinkiniams gyventojams, kyla paukštynų ir bendruomenių konfliktai.
Pradėjus naudoti probiotikus paukštininkystėje, buvo pastebėta daug pozityvių pokyčių. Yongzhen ir Weijiong (2006) atliktas eksperimentas įrodė, kad broileriams ir dedeklėms vištoms duodant probiotiko su lesalu bei vandeniu, amoniako koncentracija paukščių laikymo vietose sumažėjo 69,70%. Pagrindiniai blogo kvapo sukėlėjai yra amoniakas, sieros vandenilis (vandenilio sulfidas) ir metilmerkaptanai. Didelė amoniako koncentracija ne tik trikdo normalų gyvūnų augimą, bet taip pat sukelia ir ligas. Probiotikų naudojimas sumažina amoniako koncentraciją tvarto atmosferoje, o tuo pačiu ir ligų grėsmę, skatina gyvulių augimą, didina produktyvumą, svorio prieaugį bei pašarų įsisavinimą (Yongzhen ir Weijiong, 2006). Jie gerina virškinamojo trakto veiklą, stimuliuoją imunitetą ir kartu veikia kenksmingą organizmo mikroflorą, neutralizuoja ir kompensuoja sutrikusią organų veiklą, mažina cholesterolio kiekį ir t.t.
Paukštynų patalpų higienizavimas
Norint dar geriau pagerinti paukštynų aplinką arba kai vien tik probiotinės kompozicijos Bio Livestock naudojimas į pašarus ir į vandenį yra nepakankamas, arba yra aukšta patalpų temperatūra, netinkamas patalpų vedinimas, arba yra nekokybiškas kraikas ir t.t., dar galima naudoti probiotinę kompoziciją Odor Away. Ji yra naudojama kvapų šalinimui ir įvairių patalpų dezinfekavimui, yra nekenksmingas aplinkai. Odor Away turi stiprių redukcinių, antioksidacinių savybių, slopina patogeninės mikrofloros, t.t. sierą redukojančių mikroorganizmų išskiriančios sieros vandenilio, amoniako, merkaptanų dujas, veiklą, savo veiklai sunaudojantis ir patogeninės mikrofloros metabolizmo produktus tame tarpe ir kvapus sukeliančias medžiagas.
Paprastai patalpos higienizuojamos 1 – 2 kartus į savaite. Priklausomai nuo patalpų oro temperatūros, drėgmės, paklotų drėgmės, kvapų atsiradimo bei jų intensyvumo, gali būti naudojami gana įvairūs probiotikų ir vandens tirpalai. Tirpalui paruošti reikia probiotinės kompozicijos koncentratą atskiesti (aktyvuti) vandeniu santykiu nuo 1:50 iki 1:100, priklausomai nuo išpurškimo technikos. Žinant, kad 1m2 apdoroti (dezinfekuoti) reikia apie 1cm3 tirpalo, tuomet 1000 kvadratinių metrų patalpai reikėtų 1 litro tirpalo.
Paukštynuose, esant stacionariai aerozolio sudarymo sistemai, naudojami daugiau atskiesti tirpalai.
Paukštynų patalpų higienizavimui bei kvapų šalinimui naudojamas probiotikas iš esmės niekuo nesiskiria nuo probiotinės kompozicijos Odor Away, naudojamos visuomeninio transporto, visuomeninių pastatų, tame tarpe net bažnyčių, higienizavimui.
Probiotikų panaudojimas paukščių auginimui
1. Pasiruošimas
• išplauti patalpas ir visus įrenginius SCD Odor Away ir vandens tirpalu 1:100 prieš 2-3 dienas;
• paskleisti pakrato medžiagas 10-15 cm sluoksniu ir išpurkšti aktyvuotu SCD Odor Away tirpalu;
• įvesti į geriamą vandenį paukščiams SCD Bio Livestock (1:1000) pirmosioms trims dienoms.
2. Viščiukų auginimas
• viščiukų girdymui naudoti SCD Bio Livestock vandeninį tirpalą santykiu 1:5000 (pirmąsias 3 dienas santykis 1:1000);
• patalpų bei paukščių dezinfekcijai purkšti SCD Bio Livestock koncentruotą tirpalą, praskiestą vandeniu 1:5000 – 10 000;
• virškinimo gerinimui naudokite smulkią skaldą, keramiką (geriau ceolitą) 1 % nuo lesalo masės;
• pakratai, kuriuose atsirado blogas kvapas, purškiami SCD Odor Away vandeniniu tirpalu 1:50 – 100;
• žalieji daržovių lesalai turi būti apdoroti SCD Bio Livestock vandeniniu tirpalu 1:100.
Probiotikų panaudojimas vištoms dedeklėms (kiaušinių gamybai)
• probiotikai produkuoja paukščių žarnyne antioksidantus, vitaminus, aminorūgštis (E vitaminai) padidina Omega3 rūgščių įsisavinimą;
• mažina nuodingų medžiagų kiekį paukštyno ore (sumažina amoniako, merkaptanų, sulfidų išsiskyrimą);
• šalina ligų sukėlėjus – e.coli, salmonalla, shigella clostridium – kiekį;
• didina kiaušinių svorį;
• didina lukšto atsparumą;
• po 6-8 savaičių naudojimo stabilizuoja produkciją;
• mažina mirtingumą.
Probiotikų panaudojimas broilerių auginime ekonominis palyginamasis vertinimas
2 lentelė. 30000 broilerių auginimo ciklas Korėjoje (optimalus broilerio svoris 1,6 kg)
|
| 3 lentelė. SCD probiotikų naudojimo ligų kontrolei kaštai, 30000 broilerių auginimo cikle
|
| 1. Pav. Dedeklių apdorojimas SCD probiotikų tirpalu.
|
| 2. Pav. Paukščių fermos apdorojimas iš išorės SCD probiotikų tirpalu.
|
|